В.Сухомлинський "Рибка і жаба". Риби. Виготовлення рибки в техні ці "оригамі" Яворська В..І., Александрова С.О. - 1 клас


Інтегрований урок (1клас)
(навчання грамоти, природознавство, трудове навчання)

Тема: Закріплення вивченого матеріалу. Робота з дитячою книгою.
            В.О.Сухомлинський «Рибка і жаба».
             Риби. Істотні ознаки риб.
             Виготовлення рибки у техніці «орігамі»
Мета: формувати в учнів предметні компетенції у взаємозв’язку з трьох преметів:
              удосконалювати техніку читання, працювати над розвитком зв’язного мовлення,розвивати уяву, фантазію, пам'ять, уміння аналізувати і порівнювати; розширювати і поглиблювати знання про навколишній світ, взаємозв’язок у природі,розвивати уміння спостерігати,робити висновки, ознайомити з поняттям «Риби та їх істотні ознаки» ;
                 виховувати любов до природи, бажання берегти і милуватися її красою та користуватись неоціненним даром
                 
Обладнання:  картки для роботи на уроці, ілюстрації жителів водойм, підтримка ІКТ: загадки про риб, відео « Найкрасивіші риби», фрагменти мультфільмів «Про рибака і золоту рибку», «В пошуках Немо», презентація «Риби», папір кольоровий, ножиці, олівці. 

№ п/п
Хід уроку
Коментар дії учнів та використання наочності
Методичні вказівки вчителеві (самоаналіз)
І
Організація класу


1

















 2

Вправа – енергізатор «Привітаймося»
-В нашім класі друзі всі:
Я і ти, і ми, і ви!
Посміхнися, той, хто зліва!
Посміхнися, той, хто справа!
Ти не бійся, той, хто зліва!
Ти не бійся, той, хто справа!
В нашім класі друзі всі:
Я і ти, і ми, і ви!
-Доброго ранку, школярики!
-Доброго ранку, Валентино Іванівно!







Коментар Синоптика:
Алгоритм відповіді: пора року, місяць, день тижня. число, стан неба, температура повітря, вітер, опади


Учні говорять слова, вітають один одного усмішкою















Відповідає той , хто бажає


Звертаю увагу на настрій учнів. Можу привітатись окремо з учнем, у якого поганий настрій, назвати його по імені,сказати позитивний комплімент або побажання. Дітям
дуже  подобається вітатись,  звертаю-
чись до  мене.Так
відчуваєм  всі атмосферу  добро-
 ти і поваги

Учні кожного дня підводять підсумки на  основі власних спостережень за погодою. Це відбувається під час проведення першого уроку
3
Хвилька фантазії
«Запитання до природи»
Складають запитання до побаченого вранці:
що не зрозуміло, що хотіли б дізна-
тися. Можливо
свій коментар до
побаченого
Використаний  ме- тод  спостережен-  ня, на основі чого учні  навчаються
аналізувати, порів-
нювати,  робити
висновки та фор-
мувати свою дум-
ку
  ІІ

    1
  
   
Підготовчі вправи до роботи над текстом
(додаток №1 «Запрошую на урок»)
Розчитайтесь  проспівуючи:
Во- во –во- во –во- во- во-во
Ри- ри- ри- ри- ри- ри- ри- ри
Да- да- да- да- да- да- да- да
Ба- ба- ба- ба- ба- ба- ба- ба
Жа- жа- жа- жа- жа- жа- жа-жа

а)Складіть слова із цих складів.
б)Визначте зайвий предмет

Проспівують рядки складів. Мелодія  нот  першої октави.
Складають слова:
вода, риба, жаба,
баба та інш. Визначають
предмети живої і
неживої  природи.
Слідкую за дихан-
ням.  Учні
класифікують пре-
дмети, навчаються
пояснювати їх від-
мінності
   2
Вправа «Чисто говори»:
а)Закінчи думку,добав слово.
б)Дай відповідь на запитання:
-Які тварини зустрілись у чисто мовці?
в)Склади речення із доданих слів.
Чистомовка
Да- да- да- да- тут кругом( вода)
Ти- ти- ти- ти- треба нам (рости)
Рась- рась- рась- тут пливе (карась)
Аба- аба- аба- скаче зелена (жаба)

-          
Підбирають риму
Із доданих  слів складають  речення
( Карась і жаба
 ростуть у воді)
Звертаю увагу на чистоту вимови.
Прошу прочитати з сумом, з радістю,з
здивуванням, що допомагає  вироб-
ляти інтонацію.

  3






 

  4
Вправа «Говори швидко»:
Скоромовка
Рак у річечку пірнув,
Раптом рибку ущипнув.
Раче, раче – небораче,
Ти щипнув, а рибка плаче.
Дай відповідь на запитання:
-Як поступив рак із рибкою?

Розчитайся по словах:
Плавав, потоваришував, приплив, випли-гнув,дихнути, поворухнути, сохне, зрадів,
каже; посиджу, погріюся, принесу,виліз-
ла, побачила, пострибала, взяла, понес-
ла, врятувала.

Читають пошепки,
напівголосно, голосно.






Читають слова  за картками. Пояснюють лексич-
не  значення слів,
ставлять запитання
до них, визначають
граматичне значен-
ня слів ( слова дії
предметів)


Працюю над артикуляцією-зву –
ків  [р],[ч ]
та швидкістю вимови




Щоб підготувати учнів до сприйняття
нового тексту, слова-дієслова виписані з нього
у два стовпчика:
перший- дії кара-
сика, другий- жаби
5
Загадки для «Кмітливих»
-Розум до ладу приведуть загадки.
-Хто зайвий серед цих тварин? (жабка). Чому?
-Звідки ці тварини? (з води)

Демонструю ілюстрації  до відгадок (риби: карась, окунь, щука; жаба).
Визначають зай-
вий предмет, пояс-
нюють свій вибір.
Використовую ІКТ - відео презентація з метою активізації
уваги учнів «Відгадай загад-
ки»
  ІІІ


1





2









3

Робота над текстом В.Сухомлинського
«Рибка і жаба»

Читання тексту вчителем.
Завдання: продумати заголовок до тексту.



Вибери правильну відповідь. Назви ознаки цього жанру.
-Текст «Рибка і жаба»- це
А) оповідання;
Б) вірш;
В) казка




Руханка із словами:
Не дрімають карасі,
Знають добре геть усі.
Стерегтись потрібно злюки:
Хижої, страшної щуки.
Слухають текст. Називають заголовок до текс-
ту і захищають свою думку.
Дають характерис-
тику жанрам
Розвиток зв’язного мовлення розпочинається з
Складання корот-
ких  речень-суджень з словами – «я так думаю, тому що…», «я знаю про…», «я  хочу так назвати, тому що…». Важливо  вислуха-
ти  думку  і  позитивно її сприйняти,тому що не кожен учень, отримавши
 критичне зауваження, насмі-
литься ще раз відповідати
  4











5





  6





  ІУ

   1




   2




  3




  У
  1










   2




   3






   УІ



  УІІ
Читання учнями тексту з анаграмами
(додаток №2)










а) Відео про карасика і жабку
б)Діаграма Венна «Риба- жаба»; в)«Золотистий карасик -це золота рибка?



Оголошується «Секрет уроку»:
Чи живе золота рибка у водах?




Вивчення нового матеріалу «Риби. Істотні ознаки риб»
Вступне слово вчителя:
-Я пропоную вам переглянути презента-
цію «Риби» і пошукати відповідь на запитання «Секрету уроку» та виявити нові знання.
Бесіда по побаченому:
-Що нового дізналися?
-Чи знайшли відповідь на запитання
«Секрету уроку»?

Робота у парах (додаток №3)
Завдання:
Зєднайте  правильно назви частин тіла
риби на малюнку.

Рубрика «Це цікаво!»
Відео «Самі кращі риби на планеті».










Фрагмент мультфільма «В пошуках Немо»
Завдання:
Яка рибка є героєм мультфільма?

Фрагмент мультфільма «Про рибака і зо-
лоту рибку»
Коротка бесіда:
-Чому рибка була чарівна?
-А ви хочете мати таку рибку? 


Виготовлення «золотої» рибки в техніці
«Орігамі»


Рефлексія «Поговори з своєю рибкою»:
-Щ о розповіли б ви своїй «золотій рибці»
про те, як ви провели час на уроці?
-Як працювали? Чого навчилися?
-Які побажання просили б  ви її виконати?
Учні читають текст різний за розміром
( весь текст, зачин,  основна частина, кінцівка).







Після перегляду відео, діти порів-
нюють тварин.



Висловлюють дум-
ку, включаючи фантазію.










Виявляють нові зна-
ння. Це будова тіла
риб. Відповідь на запитання «секрету
уроку» не знайшли
Працюють у парі з
метою допомоги один одному.


Відшукують інформацію про золоту рибку і розкривають «секрет» уроку







Впізнають рибку і називають її
(рибка –клоун).


Виявилось дітям за-
мало фрагменту,
Вони були цим обурені, бо поступили запитан-
ня «Чому так мало?»

Учні поступово за
інструкцією вчителя
виконують роботу.
Називають самі яскраві, цікаві види робіт.
Застосовую дифе-
ренційований підхід, враховуючи
навички читання
учнів. Побачивши розмір тексту по своїх силах, читають з охо-
тою.Тексти з ана-грамами зацікав-
люють всіх учнів

Технологія Діагра-
ма Венна  навчає
спостерігати, порі-
внювати, чітко виз-
начати спільне та
відмінне. 
Використання еле-
ментів проблем-
ного навчання заставляє учнів
зацікавитись новою темою.


Перед переглядом
презентації,потріб-но дати настанови для того, щоб учні
мали уявлення про те, з якою метою
вони це дивляться,
що нового для себе дізнаються.

Робота в парах навчає будувати діалог, дружно спілкуватися,уміти чути один одного.
Відео коментує учитель, наголо-шуючи на назви
 риб та їх особи-
вості. Різнобарвне,
яскраве тіло риб
затамовує  подих,
викликає здивування, позитивно впливає
на емоційний стан
учнів .

Короткі фрагменти
мультфільмів ко-
мусь включають, а
комусь оживляють увагу, напружують
пам'ять і мислення
учнів.




Робота не складна.
Всі учні мали на кінець уроку свою
«золоту» рибку.
Рефлексія дає
можливість визна-
чити ставлення  школярів до почу-
того , побаченого
 та саме головне, як вони оцінюють
себе на уроці.
Така інформація надихає вчителя
на творчість.
Запрошую на такий урок!
Бажаю всім успіхів!

Додаток 1

Додаток 2



Методична декада вчителів початкової школи

Методична декада вчителів початкової школи  НВК "Голованівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ім.Т.Г.Шевченка - гімназія&qu...