Приятеля легше знайти, ніж зберегти. В.Сухомлинський "Кінь утік" - Коломійчук В.В. - 3 клас

Урок  літературного читання, природознавства, образотворчого мистецтва
Тема уроку. Приятеля легше знайти, ніж зберегти. В . Сухомлинський «Кінь утік»
Мета: вчити дітей знаходити головну думку твору, працювати над розвитком уміння виразного читання, формувати  уміння висловлювати оцінні судження щодо прочитаного; поглибити знання школярів про свійські тварини, формувати потребу в пізнаванні тваринного світу. Розвивати творчі здібності, уміння будувати власні міркування, спостережливість. Виховувати дружелюбність, почуття такту.
Хід уроку
I Організаційний момент
-         Нехай цей урок принесе вам радість спілкування, наповнить серце тільки добрими почуттями.
-         Посміхніться один одному, подумки побажайте  успіху.
II Мотивація навчальної діяльності
У народі кажуть «Життя як стерня, не пройдеш, ноги не вколиш».  Справді, людина не може прожити так своє життя, щоб не зробити жодної помилки, щоб її завжди обходили життєві негаразди. Особливо прикро, коли наші помилки завдають неприємностей найближчим людям – нашим рідним,  друзям. Людина повинна навчитися гідно виходити із складних ситуацій, а потім намагатися їх уникати.
-         Сьогодні на уроці ми поговоримо про те, що ж таке справжня дружба? Як її потрібно берегти?
III Вдосконалення читацьких навичок.
1.     Звуконаслідувальна гра «Щоб ротик був слухняним»
                                               Слайд 2
Вітерець у лісі – ш-ш-ш.
Пролетів жук –ж-ж-ж.
Заспівав комарик – з-з-з.
Пролетів птах - шух- шух-шух.
Почули горобчика – цінь-цвірінь.
Синичку  -  ци-ци-пі.
Зозулю – ку-ку-ку.
     Слайд 3
2.     Робота над скоромовкою
Жук у житі зажурився,
Жвавий джміль десь забарився
Жук дзижчить «Хвилююсь я,
Дружба в нас на все життя»
-         Який звук найчастіше зустрічається?
-         Що означає забарився?
-         Прочитайте напівголосно  повільно, один одному в парі – пришвидшено.
-         Хто бажає вголос?
Слайд 4
3.     Гра «Переплутанка»
Шотивра – (Товариш)
Аждбру – (Дружба)
Оборадт – (Доброта)
Ищрьсті – (Щирість)
Слайд 5
4.     Читання прислів’їв про  дружбу на одному диханні
В нашій дружбі – наша сила
Дерево міцне корінням , а людина друзями.
Дружба – як скло, розіб’єш не склеїш.
-         Спробуйте пояснити їх зміст.
-         Якою темою їх можна об’єднати?
5.     Робота з тлумачним словником.
-         Як ви розумієте слово  - дружба ?
-         Знайдемо значення цього слова і слова друг у тлумачному словнику.
-         Чи маєте ви таку прихильну і віддану людину?
-         Яким по вашому повинен бути справжній друг?
Слайд 6
6.     Розшифрувати запис.
Використовуючи фігурки на яких написані слова, потрібно скласти вислів (робота в групах)

В нашій дружбі – наша сила. Що на вашу думку означає дорожити дружбою?
IV Повідомлення теми уроку
Сьогодні ми прочитаємо оповідання В.О. Сухомлинського «Кінь утік» і на прикладах його героїв спробуємо розібратися, що таке дружба?
V Опрацювання оповідання
1.     Підготовка до читання.
Слайд 7
Читання  пірамідок слів буксиром за учителем
-         Перш ніж розпочати роботу над твором, зверніть увагу на вимову поданих слів.
      Це                                                  дам
    Кінь                                               подив
  Петрик                                           Віталик
 Таємниця                                     Намалював
Вогнегривий                              Розголошуєш
Прочитайте найкоротше, найдовше слово
-         Усі іменники, дієслова, слово, в якому ховається два інших.
-         Як ви розумієте значення цього слова?
-         Хіба насправді кінь  може бути вогнегривим?
-         Що може горіти?
-         В якому значенні вжито цей вислів?
2.     Технологія  «Передбачення»
Робота над заголовком
Прочитайте заголовок. Чому кінь міг утекти, на вашу думку?
3.     Первинне ознайомлення з текстом
– Чому наприкінці тексту стоять три крапки?
-         Чому Віталик вирішив показати записку учителеві?
Слайд 8
4.     Словникова робота.
Подив – здивування.
Обурення – незадоволення.
Розголошувати – розказувати.
Вогнегривий – з гривою, як вогонь.
5.     Самостійне читання мовчки.
6.     Читання в особах.
7.     Вибіркове читання.
-         Де відбувалися події?
-         Чим був незадоволений Віталик?
-         Прочитайте, як розмірковував Віталик?
-         Зачитайте, яке зауваження зробив учитель Віталику?
-         Зачитайте яке значення мала записка?
8.     Конструювання ситуації вибору (дошка)
-         Як ви вважаєте, чи правильно вчинив Віталик, розповівши про записку вчителеві?
-         (Я хотів би опинитися на міці Петрика, бо…
Я хотів би опинитися на місці Віталика, бо…)
-         А як ви ставитеся до вчинку Віталика?
-         Які почуття викликав у вас вчинок Віталика?
9.     Робота над ілюстрацією до твору.
-         Розгляньте ілюстрацію до твору. Хто з хлопчиків Віталик, а хто Петрик?
-         Чи були ви уважними, та звернули увагу, що із сумки Петрика виглядає малюнок із конем?
-         Прочитайте уривок із тексту, що відповідає змісту ілюстрації.
10. Дискусія «Моя точка зору» (дошка)
Питання для обговорення
-         Як ви вважаєте, чи правильно зробив Віталик, що розповів учителеві про записку?
-         Справжній друг може так вчинити?
-         На вашу думку, правильну пораду дав вчитель Віталику?
-         Чи до кінця Віталик зрозумів свою помилку?
-         Він підійшов до Петрика і попросив малюнок коня, а повинен був, що зробити?
-         Як ви зрозуміли відповідь Петрика «Утік кінь?»
-         Що зникло кінь, чи дружба хлопчиків?
-         Чи засуджуєте ви вчинок Віталика?
(З’ясувати нам допоможуть сигнальні фішки: зелені – захищаю Віталика, червоні – засуджую).
11. Робота в парах.
Я хочу вам запропонувати скласти обіцянки друга.
-         Що треба робити, щоб усі захотіли з вами дружити?
-         Обміркуйте, об’єднайтеся в пари і запишіть. На дошці записані «Обіцянки друга». Діти зачитують обіцянки, вчитель вивішує на дошці.
Дотримуйтесь цих обіцянок завжди і тоді у вас буде справжній друг, який допоможе вам. Бережіть своїх друзів, шукайте, якщо їх немає.
-         Кому потрібна дружба?
-         Чому кожен прагне знайти друга?
Слайд 9
12. Гра «Я почну, а ти - закінчуй»
-         Друг – це  той , хто …
-         Мого кращого друга я ціную за…
-         Справжній друг ніколи не…
-         Я  можу бути гарним другом, тому що…
-         Дружити – це значить…
-         Якщо мій друг сказав неправду, то я…
-         Якщо моя подруга просить списати домашнє завдання, то я …
                                               Слайд 10
13. Написання сенкану
-         Діти, давайте побудемо поетами і напишемо вірш про друга.
1.     Друг
2.     Добрий, веселий
3.     Допомагає, дарує, любить
4.     Я дуже ціную його
5.     Вчитель
1.     Друг
2.     Вірний, гарний
3.     Допомагає, розважає, грає
4.     Він допомагає другу в біді
5.     Помічник
-         То чому, на вашу думку навчає це оповідання? –( не робити поганих вчинків, не підводити друзів, вміти дружити.)
-         А чому, ви не хочете мати такого друга? (Його вчинки не були товариськими)
Слайд 11
VI Фізкультхвилинка
VII Розповідь з елементами бесіди про свійських тварин
-         А зараз ми з вами намалюємо коня, якого не отримав Віталик. Який він був за кольором? (Вогнегривий )
-         Давайте з вами згадаємо до яких тварин належать коні?
-         Які тварини називаються свійськими?
-         Для чого людина вирощує свійських тварин?
(Людина вирощує свійські тварини заради отримання продуктів харчування, вовни, хутра, шкіри,  ліків. Вона використовує їх як тяглову силу, транспорт для пересування: коні, північні олені, верблюди. )
Вони є не тільки помічниками, а й друзями людини. Сучасна людина майже повністю залежить від свійських тварин.
Слайд 12
-         Розгляньте породи коней. З якою метою розводять люди коней?
-         Коні людина використовує як транспортний засіб, для перевезення людей і вантажів, для занять кінним спортом, для одержання м’яса,  і молока коней, ліків, шкіри.
Слайд 13
Предком свійського коня є дикий кінь тарпан, який колись жив у степах України.
Хвилинка -  цікавинка
Звірі вміють не тільки розпізнавати звуки безпечні і небезпечні, а можуть і самі передбачати погоду.
Слайд 14
Народна прикмета
Коні хриплять – до дощу, пирхають – до тепла, лягають на землю – перед сирою погодою.
Робота в кольорі
-         Діти, у вас на партах є шаблони. Візьміть малюнок і олівці і приступайте до роботи.
-         Подаруйте свій малюнок товаришу по класу.
VIII Підсумок уроку.
-         На уроці я навчився…
-         На уроці я дізнався…
-         Цей урок змусив мене задуматись…
-         Бути гарним другом …
-         Як можна застосувати в майбутньому отримані знання на уроці?
IX Домашнє завдання. Читати і детально переказувати оповідання.

Методична декада вчителів початкової школи

Методична декада вчителів початкової школи  НВК "Голованівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ім.Т.Г.Шевченка - гімназія&qu...