Праця краще за безділля. В.Сухомлинський "Не хочу бути слабшим" - Бучацька Т.М. - 2 клас

 «КРАЩЕ ПРАЦЯ,НІЖ БЕЗДІЛЛЯ»
  В.О.Сухомлинський «Не хочу бути слабшим»
Інтегрований урок. 2 клас
Зінтегровано: літературне  читання, українська мова, образотворче  мистецтво.
Тема:   
 Читання - ось краще навчання. Урок позакласного читання  В.О.Сухомлинський «Не хочу бути слабшим»
Українська мова: Велика буква в іменах, по батькові, прізвищах.
Образотворче мистецтво: Змішування кольорів (теплі, холодні відтінки)
Мета: з літературного читання - поглибити знання учнів з біографії В.О.Сухомлинського, познайомити з новими творами письменника, збагатити словниковий запас учнів;
розвивати мовлення, навички читання, пізнавальний інтерес, творчі здібності;
виховувати любов до праці,навчання, природи, естетичні смаки, засуджувати ледарство.
Удосконалювати вміння міркувати критично,    вміння аналізувати,
оцінювати,  аргументувати,       розвивати здатність толерантно
дискутувати над проблемою.      

З української мови-.  Формувати в учнів уміння розрізняти поняття "ім’я”, "по батькові”, "прізвище”, писати з великої букви імена, по батькові, прізвища людей; закріпити навички правильного письма слів, правопис яких потрібно запам’ятати; розвивати мовлення учнів; виховувати почуття гордості за Україну; заохочувати до самостійного читання художніх творів.
 з образотворчого мистецтва – навчити учнів використовувати колірну гаму, ознайомити з поняттям «колорит»;
розвивати навички створювати колірні асоціації, формувати вміння працювати в групах, порівнювати, робити висновки;
виховувати охайність, почуття небайдужості, бажання допомогти, любов до прекрасного.

Ключові компетентності:
·        розвивати  вміння  аналізувати,  узагальнювати;
·        вдосконалювати  та  збагачувати  зв’язне  мовлення  учнів;
·        виховувати  любов  до  природи.
Предметні компетентності :
·        знає  види  речень  за  метою  висловлювання;
·        розпізнає  речення,  будує  їх за  поставленим  завданням;
·        встановлює  головні  слова  в  реченні;
·        встановлює  межі  речень,  виправляє  помилки  у  записаному  тексті;
·        відновлює деформовані  речення;
·        вміє виразно читати, інтонувати;
·        вміє аналізувати вірші.
Обладнання: мультимедійний супровід уроку, роздатковий матеріал, логічно-опорні схеми, малюнки,портрет В.О.Сухомлинського, фарби, нитки.

Хід уроку
I.                  Організація класу
Девіз уроку: Щоб урок пройшов немарно
Треба сісти рівно, гарно.
І виконувати те,
Про що мова зараз йде.
Психологічний  настрій
Люблю я свій розум ,увагу і  пам'ять,
Працює  мій  мозок  і  вчусь  я   старанно.
Сприймаю  все  нове  і  мислю  критично,
Учителя   слово  здійсню  я  практично.
Аутотренінг
Я – спокійний
Я – школяр
Я – особистість творча.
Я вмію  думати, аналізувати, висловлювати свої судження
Я  прислухаюся  до  думок  товаришів, ціную  їх  і  беру  до  уваги
Я хочу знати більше .
Я поважаю себе і свого вчителя.
Я вірю в те, що добре   працюватиму  на уроці, бо дуже цього хочу.

ІІ. Оголошення теми і мети уроку
Сьогодні у нас незвичайний урок….
Мовна розминка
1.     Робота з скоромовкою
Шило шубку Шурі шило,
Шовком, шерстю, шви обшило.
Вийшла шубка прехороша
Нашій Шурі на порошу.
-Які слова написані з великої літери? Чому?
2.Вірш –«добавлянка»
      (добав слово)                                                                   
     Я дивлюся у , 
А мене лоскоче 
: 
«Мамо, глянь, іде 
, 
Де мій теплий 
    «Бачиш, сонце землю …,
Все довкола ….
Чуєш, пташечки …
І веснянку ….».
     Ой який чудовий …!
Вийду з мамою на ….,
У струмочку біля ….
Буду човники ….
                          О. Роговенко
(ґанок, сонце, зеленіє, сніжок,
хати, пускати, ранок, викликають,

 співають, гріє,віконце, кожушок.)
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
1.«Шифрувальник»
-         Сьогодні на уроці ми закріпимо знання та вивчимо нове з української мови і читання одночасно. Почнемо з літературного читання.  Розшифруйте слово і дізнаєтесь про кого піде мова.
-         Кожна цифра відповідає порядковому номеру букви в абетці.
      22,24,26,19,17,16,11,18,22,31,15,11,14.
Сухомлинський      
Що ми знаємо про В.О.Сухомлинського?
У нашому класі працює «Дослідницьке бюро». Вислухаємо їх.
В. О. Сухомлинський -   чудовий письменник,   учитель від Бога,  прекрасна людина.
2.Розповідь-презентація.
(Розповідь супроводжується слайд-шоу до автобіографії Сухомлинського).
Народився Василь Олександрович Сухомлинський 28 вересня 1918 р. в селі Василівка, Кіровоградської області, в бідній сім' ї.
 Його батько був теслею, а мати працювала в колгоспі. У родині Сухомлинських було четверо дітей, крім Василя, ще троє — Іван, Сергій та Меланія.
Мати зимовими довгими вечорами шила і розповідала дітям казки. Кажуть, що батьки ніколи не карали дітей. Може, тому усі вони вибрали професію педагога.
 Василь ріс жвавим і допитливим хлопчиком, змалку любив малювати, але зошити і фарби можна було придбати тільки за лікарські рослини. Бажання малювати було таке сильне, що хлопець пропадав у лісі. За склянку насіння з акації одержував 2 зошита. Одного  разу Василь пройшов 45 кілометрів аби купити фарби. Те, що він багато часу проводив на природі, допомогло йому зрости добрим, чуйним. Це і сприяло тому, що після школи   В. О. Сухомлинський навчався у Кременчуцькому педагогічному інституті і працював учителем української  мови і літератури.
В. О. Сухомлинський – ветеран Великої Вітчизняної війни. З 1941 по 1942 рік воював, був двічі важко поранений.
З 1942 року працював учителем, а з 1948року директором Павлиської середньої школи, де він беззмінно працює протягом 23 років до кінця своїх днів.
Героями творчості     В. О. Сухомлинського найчастіше       виступають діти. Його твори вчать реагувати на  вчинки і поведінку героїв. Більшість творів письменника були написані в процесі безпосереднього спілкування з дітьми, під час екскурсій, бесід.
Помер Василь Олександрович Сухомлинський 2 вересня 1970 року.
Іменем В.Сухомлинського названа Павлиська середня школа;
Український коледж м. Києва;
Олександрійське педагогічне училище Кіровоградської області;
Миколаївський державний педагогічний університет;
Дитячий навчальний заклад;
Державна науково-педагогічна бібліотека України, в Київі.
У 2011 році на честь Василя Сухомлинського названа вулиця в Києві.
Видана українська монета з серії «Видатні особистості України».
І V.Осмислення  нового матеріалу.
 Давно вже немає серед нас  великого Вчителя,  але     справу свого наставника   продовжують інші вчителі й досі.
В.Сухомлинський говорив:
- "Читання - то віконце, через яке дитина бачить і пізнає світ, а також саму себе у цьому світі.»
– Погляньте на ці вікна (намальовано: одне вікно гарно оздоблене, сяють шибки, і друге перекошене, брудне). Сонячний Зайчик заглянув в обидва. А в яке віконце хотіли б заглянути Ви? Чому? Що змогли б там побачити?
1.                 Ігровий момент
Вправа «Асоціативний кущ»
-         Сонячний промінчик в брудному вікні розгубив свій скарб. Він просить вас допомогти йому позбирати свої скарби , і підказати, що ж є найціннішим, найдорожчим скарбом!!!
(Пошукайте в себе під партами….)
На дошці-  Найдорожчий скарб -…(ЗНАННЯ)
Вчитель: Як ви думаєте, що могло б бути  скарбом? (Відповіді учнів)
Вчитель: Подумайте про слово “скарб” у переносному значенні і послухайте казку.
Жив-був чоловік і було у нього 3 сини. Старий став батько. Покликав до себе синів. Дав їм по 5 золотих і наказав йти у світ, купити за ці гроші те, що вважають найкращим.
Старший син купив дорогоцінний камінь. Похвалив батько сина.
Середній – багатий одяг. Батько був задоволений – не пропали гроші марно.
Молодший довго не повертався. Коли зайшов у рідну хату, не зміг нічого показати батькові. Гроші він витратив на навчання. Розгнівався батько. Вигнав сина з дому.
Минув час. Захворів старий. Не допомогло йому ні багате вбрання середнього сина, ні дорогоцінне каміння старшого. І тут до хати зайшов молодший син. Він вилікував батька, адже став хорошим лікарем.
Зрозумів тоді батько, що не все те золото, що блищить. Чому? (Відповіді учнів)
Що ж ще можна вважати скарбом, окрім переліченого? (Відповіді учнів).
V. Актуалізація знань учнів.
1.Передбачування 
- Сьогодні ми будемо читати твір В.О.Сухомлинського «Не хочу бути слабшим».
Поясніть мені, як це –не бути слабшим?
Підберіть протилежне за значенням слово до слова –слабший.
Як ви думаєте,  про що буде йти мова з такою назвою?
2.Розчитування (з папок)
Читай чітко, без помилок слова в стовпчиках
й
її

їй
мої
з ним
думає
біжить
додому
лежать
гуляти
щодня
ковзани
вголос
під лавкою
складає
вчиться
покладе
пообідає
читатиме
почувши
соромно
блищить
страшно
веселіше
Петро
похвалила
Петре
продовжує
залишайте
надворі
залишиться
ходитиму
доведеться
заставлю
не хочеться
маленька
почервонів
Марійка
цвірінькають
Марійкою
затремтіли
навчитись

3.Читання першої половини твору.(дітьми)
4.Обговорення
-Про кого йдеться в творі?Як  звати головного героя? (перехід від Петра-до Петрика)
- Яка біда була у Петрика?
-Чому Петро погано читав?
Передбачування
-Що ж надумав Петро?
-Залишать його на наступний рік?
-Чому ви так думаєте?
5.Читання другої частини
Не хочу бути слабшим.
    Петро вчиться в першому класі. А сестричка його Марійка ще не вчиться в школі, їй шість років. Вона піде до школи в наступному році.
    У Петра велика біда: лінощі. Щоб навчитись добре читати, треба взяти книгу, відкрити її й читати вголос. Читати півгодини, читати щодня.
   А Петрові не хочеться брати до рук книги. Не хочеться читати, гуляти ж веселіше! Прийде Петро додому, покладе книги, пообідає і біжить гуляти. Восени грає в м’яча, взимку одягає на ноги ковзани. А книги лежать.
     Минуло півроку. Всі діти вже добре читають, а Петро ледве слово з складів складає. Прийшла одного разу вчителька до матері Петрової та й говорить:
-         Якщо Петро щодня не читатиме, залишиться на другий рік у першому класі.
     Сидить Петро біля столу. Соромно йому.
         А Марійка говорить:
-  От добре, залишайте Петра на другий  рік, я з ним разом ходитиму до школи.
          Почервонів Петро, аж сльози в очах затремтіли.
Марійка продовжує:
-Я вже добре вмію читати.
 Взяла книгу й стала читати.
     - Ти читаєш, як найкращі мої учні, – похвалила вчителька.
        Пішла додому вчителька. Петро сидить біля столу й думає: “Не хочу бути слабішим від Марійки! Заставлю сам себе…”
       Розгорнув книгу, почав читати. Надворі сніг блищить, сонечко сяє, ковзани під лавкою лежать, горобці цвірінькають… Так гуляти хочеться! Але як подумає Петро, що в одному класі з Марійкою доведеться вчитися, соромно йому стає… І він читає, читає…
   Щодня тепер прийде Петро додому, пообідає й за шапку, щоб гуляти йти.
А маленька Марійка запитує:
-         Петре, будемо в одному класі вчитися?
Почувши ці слова, Петро кидає шапку й сідає за книгу.
                  
                                                                          В.Сухомлинський
6.Обговорення
Чи підтвердились наші передбачення?
- Що  зробив Петро , щоб навчитися читати краще?
-Яка подія змусила хлопчика замислитися над своїми досягненнями?
-         Яку рису характеру розвивав у собі Петро, змушуючи себе читати,а не йти гуляти на вулицю? (наполегливість)
-         Хто більше вплинув на рішення Петра навчитися читати: вчителька чи сестра Марійка? Доведіть свою думку.
-         Пригадайте, як ви вчилися читати . Хто вам у цьому допомагав?
-         Як би ви допомогли навчитися читати своїм братикам, сестричкам, друзям?
-         А ви любите читати?
-         Хто був уважним? Скільки разів автор повторив слово читати у своєму творі? (8) Знайдіть ці слова і порахуйте, скільки їх.
-         Які книги полюбляєте читати?

VІ. Дискусія над головною думкою твору
1.     Визначити жанр твору і довести свою думку.
      - З якою метою автор написав це оповідання? Доведіть свою думку.
Визначити тему  твору.
Тема:Працелюбність
2.     Прислів’я . (на екрані)
-Які прислів’я ми знаємо про працю? (відповіді дітей)
1.Маленька праця краща за велике безділля.
2.Під лежачий камінь і вода не тече.
3.Дружно цілий день працюємо, ні хвилини не марнуємо.
4.Білі руки чужі труди люблять.
5.Тяжко тому жити, хто не хоче робити.
6.Зробив діло, гуляй сміло.

 (Поясни прислів’я, чи відповідає воно прочитаному творові?)
 (на екрані)
1. Хто чисте сумління має, - спокійно спати лягає.
2.   Лінощі точать людину, як іржа залізо.
3.   Великі річки з малих джерел витікають.
4.  Людина, що прагне кращого, днем дорожить, а та, що зледачіла, -
безпробудно спить.
2.Літературна гра  «Хто краще?»
 - Якими б рисами наділили Петрика, Марійку? Чому?
Чи однакові будуть риси у Петрика на початку твору і в кінці?
(робота в групах І група-малює портрет Петрика до першої половини твору, ІІ група– до другої, ІІІ група-сестрички Марійки)

Чесність               Сміливість                    Жорстокість     Дисциплінованість
Злість                  Бездушність                 Людяність    Уважність      Ледачкуватість
Доброта               Відповідальність          Справедливість        Зібраність
Байдужість          Чуйність   Ніжність   Наполегливість      Активність
Працелюбство      Совість     Охайність
- Якими б рисами наділили працьовиту людину?
3.Літературна вікторина
1.     Головний ворог учня та Петрика
2.     Ім’я сестри Петрика
3.     Спосіб читання, який допомагає краще навчитись читати?
4.     Що складало найбільші труднощі для Петрика?
5.     Хто прийшов у гості до Петрика?
6.     Як відчув себе Петрик перед сестричкою, коли вона читала?
7.     Як часто став читати Петрик?
8.     Назва основної учнівської діяльності в школі.
Відповіді: 1. Лінощі  2. Марійка  3. Вголос  4. Читання  5. Вчителька 
6. Соромно  7. Щодня  8. Навчання
4. Робота в групах (учні по групах на листочках з малюнком Петрика записують поради)
- Запишіть одну, дві поради для Петрика та інших учнів.
Корисні поради
1.Завжди дотримуйся свого слова.
2.Перед виконанням справи подумай.
3.Не будь самовпевненим.
4.Не лінуйся.
5.Виконуй справу із задоволенням.
    6.Ніколи не вимагай винагороди.
7.Виконуй все вчасно.
8.Допомагай людям сам, не чекай, доки тебе проситимуть.
9.Завжди виконуй тільки добрі справи, за які ніколи не червонітимеш.

5.Дискусія Яким ти мене відчуваєш?
Добираючи рядки з твору, довести, що Петрик має „Залізний характер”.
(обговорення значення вислова «Залізний характер»)
6. Гра « Встанови відповідність» (робота в парах)
̶  Пронумеруй, у якому порядку на твою думку слід рухатися до своєї мрії або виконувати роботу.
o   Підвести підсумки зробленого.
o   Спланувати у якому порядку має виконуватися робота і скільки на це піде часу.
o   Відкласти все неважливе, що заважатиме у досягненні мети.
o   З’ясувати чого слід досягнути в результаті роботи. Для чого це робиться?
o   Виконувати роботу за планом.

VІІ.Узагальнення та систематизація отриманих знань.
1.Гра «Найуважніший»
Ми рахували, що слово «читати» автор повторює в тексті 8 разів, а яке ще слово повторюється часто? (Петро)
Порахуйте скільки разів?(10)
Більше, як «читати», тому мабуть і Петрик переміг це слово і навчився гарно читати.
-Слово Петрик відповідає на яке запитання?
- А читання?
2.Бліц-опитування «Продовж  речення»
-        Що означають слова, до яких ставимо питання хто? що?
-        Як вони називаються?
-Чому слово  Петрик написано з великої літери?
-Яке ще слово в тексті написано з великої літери?
-Що означають ці слова?
- Послухайте і відгадайте загадку.
Всі хочуть, як народиться дитина,
Щоб я було красиве і дзвінке,
Бо носить все життя мене людина,
А відгадайте-но, що я таке?
(Ім'я)
Які імя  ми сьогодні зустрічали в прочитаних творах?
(Шура, Петро, Марійка)
Назвіть одним словом. (діти)
А от дорослих  людей, ваших батьків, вчителів  називають не просто по імені, а й по батькові.
- Кожна людина має своє ім'я, по батькові, прізвище.
-Як ви думаєте, навіщо? Хіба не достатньо тільки імені?.....
Сьогодні спробуємо дослідити, як правильно пишуться вони, чому саме так, звідки прийшли до нас наші імена, яким способом утворились прізвища, по батькові. Навчи­мося правильно писати ці іменники, бо грамоти вчиться — завжди знадобиться. Для людини її ім'я звучить найсолодше, тому імена тих, хто гарно працюватиме, міркува­тиме, буде красиво писати, правильно сидіти, даватиме цікаві відповіді на питання, звучатимуть найчастіше. Це буде найкращим визначенням його хорошої роботи на уроці.
3. Словникова т в о р ч а   р а б о т а  (самостійно).
-        Спишіть, вставляючи пропущені букви.
  С..стричка, П..трик, сл…зи, ч..тан..я, сон..чко.
(один учень біля дошки)    
VІІІ.   Сприймання і усвідомлення нового матеріалу
1. робота в зошитах
- З чого складається наше мовлення? (З речень)
- Складіть речен­ня зі слів.
Марійка гарну Сьогодні картину  намалювала.
(Сьогодні Марійка намалювала гарну картину.)
- Про кого йде мова у реченні?
- Що вона зробила? (Намалювала)
-намалювала (що?) (картину)
-Картину (Яку?) (гарну)
-намалювала (коли?)- (Сьогодні)
- - Визначити граматичну основу речення.
- Чи є така буква у нашому реченні?
- В яких словах?
- Чому слово «Марійка» написане з великої букви?
- Назвіть ваші імена «ланцюжком», швиденько піднімаючись з місця.

2) Аналіз невідомого.
- Ім'я своїй дитині батьки вибирають за бажанням.
- Що означає вислів «добре ім'я»?
- Хіба може ім'я бути добрим чи злим?
- Як ви думаєте?
-  Отже, тільки людина може бути доброю чи злою в своїх вчинках, і цим самим прославити чи зганьбити своє ім'я. А Петрик своє імя….

3)    Гра
- Спробуємо з дитячих імен  утворимо дорослих людей.
-         Як ви думаєте Петрик і Марійка з оповідання В.Сухомлинського уже виросли? Стали дорослими?
-         Як іх зараз називають?
-         Як звати їх батька?(написано щось в творі?) ні?
-         А хто іх творець? (В.Сухомлинський)
-         То зараз вони…… Петро Васильович та Марія Василівна.
-         А якого вони віку?......(більше 50 років)
-         Ким вони можуть вам приходитись? …Чи можуть вони бути вашими бабусями та дідусями?....
Утворилися ваші імена дуже давно і примандрували
до нас з різних країн, особливо зі Стародавнього Риму і
Греції.
(Дитина розказує про походження імен Марія та Петро)
4) Творча робота над іменами
- Зараз і ми спробуємо бути творцями імені. Багато імен зустрічається в назвах квітів. Прочитайте назву рослини, і запиши від якого імені утворилась ця рослина? (Грицики, васильок,  миколайчики, ромашка)
 (Григорій,  Василь,Микола, Роман)...
Іван-чай, любка,  васильок,  миколайчики, Петрів батіг,  тимофіївка.
5) Мотивація навчально-трудової діяльності.
 -Який сьогодні день, яке число, яке свято?
-Стрітення
-Що ми знаємо про цей день?....
/Слухання вірша, відео/

ЗУСТРІЧ ЗИМИ З ВЕСНОЮ.
ЗИМА ЗУСТРІЛАСЯ З ВЕСНОЮ
І СТАЛА ТАК КАЗАТИ:
“ДАВАЙ ПОБОРЕМОСЬ З ТОБОЮ
І БУДЕМ ТОДІ ЗНАТИ.
ХТО З НАС СИЛЬНІШИЙ, ТИ ЧИ Я
ДІЗНАЄМОСЬ НАПЕВНО,
А ЯКЩО БУДЕ НІЧИЯ,
ТОДІ ВСЕ ЦЕ ДАРЕМНО”.
І ПОЧАЛИ ВОНИ КРУЖЛЯТИ
НЕНАЧЕ ПТАХІВ ЗГРАЯ.
ЗИМА ВСЕ СНІГОМ ЗАМІТАТИ,
ВЕСНА ДОЩЕМ ЗМИВАЄ.
ЗИМА СОБІ НА ДОПОМОГУ
МОРОЗА ПІДЗИВАЄ,
ВЕСНА ПОБІГЛА НА ДОРОГУ
І ДІДА НЕ ПУСКАЄ.
А ТУТ І СОНЦЕ ЗОЛОТЕ
ВЕСНІ НА ДОПОМОГУ,
СВОЄ НАМИСТО ЧАРІВНЕ
СИПНУЛО НА ДОРОГУ.
ВЕСЕЛКОЮ ГРАЙЛИВОЮ
НАМИСТО ЗАКРУЖЛЯЛО,
УСМІШКОЮ ЧАРІВНОЮ
КРУГОМ ВСІХ ПРИВІТАЛО.
СТРУМОЧКИ ВСІ ВІД РАДОСТІ
КРУГОМ  ЗАДЗЮРКОТІЛИ 
ІЗ ВИСКОКОМ У ТАНЦІ ВСІ
ВОНИ КУДИСЬ ЛЕТІЛИ.
ЧАРІВНОЮ СОПІЛКОЮ
ВЕСНА ЇМ ПІДІГРАЛА,
ПОБІГЛА ВСЛІД ДОРІЖКОЮ,
РУКОЮ ПОМАХАЛА.
І ЗРОЗУМІЛА ТУТ ЗИМА,
ЩО ВЖЕ ВОНА БЕЗСИЛА.
ЇЇ ВЕСНА ПЕРЕМОГЛА,
ВСІ СИЛОНЬКИ СКОСИЛА.
АЛЕ Й В ПРИРОДІ ТАК БУВАЄ,
ТО ВЖЕ ВЕСНА, ТО ЩЕ ЗИМА,
ТОМУ НІКОЛИ МИ НЕ ЗНАЄМ,
КОЛИ ПРИЙДЕ ЯКА ПОРА.

-         Давайте і ми позмагаємось?
(робота в парах)
Хтось буде зимою, а хтось весною.
Повторимо кольори.
Який колір візьмемо для зими?
Чому?
Для весни?
Чому?
Практична робота.
Виставка робіт.
Хто ж переміг, Зима чи Весна?

 ІХ. Підсумок  уроку
1.     Рефлексія

- Сьогодні  я  дізнався…
- було  цікаво…
- було  важко…
- я  виконував  завдання…
- я  зрозумів, що…
- тепер  я  можу…
- я  відчув, що…
- я навчився…
- у мене  вийшло…
- я  зумів…
- я  спробую…
- мене  здивувало…
- урок дав  мені…
- мені  захотілось…
  2. Домашнє завдання:
1.     – Напишіть продовження цієї історії.
2.     Знайдіть і запишіть значення свого імені.
3.     Запишіть прізвища, імя, по батькові всіх членів своєї сімї.
Х. Дебрифінг
1.- Як би зустріли В.О. Сухомлинського, про що запитали б?
2.     Поради від В.О.Сухомлинського
В.Сухомлинський своїм учням та їхнім батькам радив кожного дня їсти мед з горіхати, щоб бути здоровими, розумними і мати гарну пам'ять.
-Я хочу подякувати за співпрацю,побажати всім успіхів і закінчити такими словами:
           Учитись треба добре, всім відомо
            Без знань,умінь в житті не обійтись.
             Старайся, вчись, долаючи утому.
             Йди до мети, злітай сміливо ввись.
                                              О.Будаш




Методична декада вчителів початкової школи

Методична декада вчителів початкової школи  НВК "Голованівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ім.Т.Г.Шевченка - гімназія&qu...